Özkan Sümer: “Şu anda kaotik bir ortam var”

Spread the love

Trabzonspor’un eski teknik direktörü Başkanı ve efsane ismi Özkan Sümer, yönetimin aldığı Olağanüstü Genel Komite kararını değerlendirerek “şu anda kaotik bir ortamın olduğunu söyledi.

KRİZ YÖNETİMİ MANÂLI

Sümer, yaptığı açıklamada Kriz yönetimin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Kaotik bir etraf var şuanda. Bu kriz yönetimi benim fikrimdi epey bir vakit önce. Çünkü Şuanda gelecek yönetim Aralıkta yine bir genel komite yaşayacak. Bu dönem geçiş dönemi olarak düşünülürse Trabzonspor’un ihtiyaçlarını ilkesel boyutta ele alabilecek ve bu yönde gerekli desteği bulabilecek bir kriz yönetimi. Bunun anlamı budur. Bu kriz yönetimi her hangi bir yerden olmaz” dedi.

FINANSAL SIKITININ GİŞDERİLMESİ İÇİN SİYASETİN KATKISI ÖNEMLI

Siyasetin desteğinin parasal krizi çözme konusunda manâli olduğunu sözlerine ekleyen Özkan Sümer, “Kriz yönetiminden bahsederken Trabzonspor’un çıkış doğrultusundaki en önemli argüman siyasetin desteği. Çünkü işin bir nolu çözüme muhtaç olan ayağı finansal boyut. Bu finansal boyutu çözebilecek olan, bir idare, bir birey veya bir kuruluş laf konusu değil. Ilk kaynak siyasetin bu konuda tezgâhtar olması. Oluşacak yönetimin siyasetin de yardımıyla çalışacağını bilmesi gerekiyor.” biçiminde konuştu.

TÜM KULÜPLER BÖYLECE BATTI

Geçtiğimiz hafta Trabzonspor yönetimi göre organize edilen toplantıya katılan Sümer, “Oradan meydana çıkan zihin Trabzonspor’un mevcut ihtiyaçları doğrultusunda finansal zorlukları aşabilecek bir kaynak ve bu kaynağa siyasetin katkı maddesi yapıp yapamayacağının anlaşılması. Çünkü mevcut maliyeti yüksek verimi düşük oyunculardan caymak, vazgeçerken zarar etmemek tabi, iyi bir şekilde tasarlamak. Keza boşluğu maliyeti düşük lakin verimi yüksek oyuncularla kapatmak ve buda ciddi bir araştırmayı ve bilinci gerektiriyor. Bütün sorun buradan geliyor. Oyuncu katma ve bu yöndeki tercihler neler ona bakmak lazım. Tüm kulüpler benzer nedenle batmışlar” ifadelerini kullandı.

TRABZON’A ÖZGÜ YÖNETIM ÖNEMLI

Kendi dönemimde kayda değer bir borç yükünü ortadan kaldırarak yönetimi devreden Özkan Sümer yapılması gerekenler konusunda yerli oyunculara daha fazla yük verilmesi gerektiğini belirterek, “bir defa Trabzonspor Trabzon’a özgü bir idare türünden kararlılık gösterdi. Bir kısım aşırılıklardan ve çılgınlıklardan uzakta kalmıştı. Trabzon’a özgü yönetimden ne anlıyoruz. bir kere kendi kaynaklarını özgün göstermek. Biz bıraktığımız süre o kadroda 15 tane Trabzonlu oyuncu vardı. Ayrıca maliyeti devirmek hem performansı desteklemek bakımından en manâli faktör. Ve o kadro iki defa kupa aldı iki defa lig ikincisi oldu. İkincisi her alanda tasarruf. Burada ihtiyaçları çakmak yetmiyor. İhtiyaçları onarmak yönünde sıralamasını iyi yerine getirmek gerekiyor. Bu sıralamayı iyi yapmadığın sürece ihtiyaç duyulan katı sağlanmıyor” dedi.

MALI FAİR PLAY

Özkan Sümer bütün sıkıntının UEFA Parasal Fair Play kurallarından kaynaklandığını belirterek, “Sportif yetersizliklere finansal krizlerde eklenince artık bu olayın dayanılır bir tarafı kalmıyor ve onarmak yönünde de bir olanak kalmıyor” dedi.

YERLİ OYUNCULARLA SIKINTI AŞILIR MI?

Yerli oyuncularla bu sıkıntıların aşılıp aşılamayacağı konusunda açıklamalarda bulunan Sümer, “Buna dışardan cevap devretmek hiç mümkün değil. Olayın içerisinde nelerin yapılacağı konusunda bir değer biçme yapılacaktır. Kontrolü elinde tutarak Trabzonspor’da mevcut şartlarda neler yapılabilir anlayışıyla hareket edeceksin ve hatta bir istikrar göstereceksin” diye konuştu.

BEN ZATEN KATKI YAPIYORUM

Efsane ad Sümer, oluşturulacak yeni oluşuma, kendisinin yer alması istenmesi halinde katılıp katılmayacağı yönünde konuşarak, “Bunun kişileri bağlamaması lüzumlu. Ben zaten düşünsel bağlamda ve data bağlamında katkı yapmaya çalışıyorum. Bu veri bağlamında yaptığım katkıyı kabullenme ve buna uygun tutum sergileme farklı mesele tabi” ifadelerini kullandı. (Haber 61)

Tarih: 09.03.2018 15:13 sizlere www.stadimiz.com farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir