Karşıyaka yalnız kaldı

Spread the love
Kazanan olduğu yıllarda yüzbinleri sokaklara döken, yıllar baştan başa İzmir’de maçlarına en çok taraftar çeken kulüp olan Karşıyaka’da sezon baştan başa oynanan 16 iç saha maçında toplam 25 bin 897 taraftarı desteklerken belediye başkanları, milletvekilleri ve kentin yöneticileri protokol tribünün önünden bile geçmedi. Silivrispor’la yapılan sezonun birincil iç saha maçını 4350 taraftarı önünde oynayan Karşıyaka, her hafta daha eksik seyirciye oynadı. Niğde Belediyespor’la yapılan sonraki iç saha maçında takıma 1838 Karşıyakalı yardım verdi. Atatürk Stadı’da sezonun birincil yarısındaki Altay derbisine 2958 yeşil-kırmızılı taraftar geldi. 

Ligde 2 hafta önce oynanan Nazilli mücadelesini 902, takımın küme düşmesinin kesinleştiği son Karagümrük maçını ise 1460 birey peşine düşüp takip etti. Kulüpte ikinci yarının başında göreve gelen başkan Turgay Büyükkarcı, çabalarına karşın düşmekten kurtulamadıklarını belirterek, “Fazla üzgünüz fakat bu bir son yok yeni bir açılış olacak. Hiçbir taraftarımız karamsarlığa kapılmasın. Idare olarak her şeyin planını yaptık. Şirketleşme konusunda görüşmelerimiz olumlu yönde sürüyor. Tesisleşmede de kısa sürede fazla hoş gelişmeler olacak. Taraftarlarımıza laf veriyorum. Karşıyaka olarak çok daha enerjik bir şeklide geri döneceğiz” dedi. 

Kulübün sosyal medya hesapları, Karagümrük maçında gençlerden Ihtişam Ali’nin ağlarken çekilen fotoğrafını ise Büyükkarcı’nın, “Böyle gençler yetiştirdiğimiz sürece başarılı olacağız. Çok zinde geri döneceğiz” mesajıyla paylaştı.

KÜLLERİMİZDEN DOĞARIZ

Karşıyaka camiasının önemli isimleri, kulübün bu engebeli günleri atlatacak güçte olduğunu söyledi. Türkiye’de 100 yılı geride bırakan ender kulüplerden olan, armasında ay-yıldız taşıma onurunu şahsen Mustafa Kemal Atatürk’ten bölge yeşil-kırmızılılarda camia, TFF 3’üncü Lig’e düşmekle Karşıyaka sevgisinin azalmayacağını belirtti. İzmir temsilcisinde camianın önde gelenleri şu mesajları verdi:  

Divan Kurulu Başkanı Fatih Diniz, “106 yıllık kulübün bunları yaşaması çok can sıkıcı. Son yıllardaki sıkıntıların sonucu oldu. Camia olarak hepimizin hataları var. Bu saatten sonra acele yapılması gerekenler var. Ola Ki yıllarca düşünüp de yapamadığımız şey futbolun sağlam bir altyapıya kavuşması, öz kaynak düzenini karşılamak. Lüzum stat gerek spor salonu konusunda hepimize büyük iş düşüyor. Kendi gelirleriyle ayakta duran bir Karşıyaka yaratmalıyız. Yöneticilerin daimi olması lazım. Idare bunalımları yaşamadan, kalıcı yönetimlerle daimi işler yapmak gerekli. Karşıyakalılık ruhuyla devam etmeliyiz.”

Eski Başkan Hasan Denizkurdu, “Hepimiz fazla üzgünüz. Üzülmemek elde değil. Dünyanın her tarafında Karşıyakalılar yaşıyor. Bütün Karşıyakalıların kulübe bağlılıkları var ve bu sevda bitmez. Düşmek dünyanın sonu değil. Çoğu branşta faaliyet bildiren bir kulübüz. Basketbol takımımız, diğer branşlarımız var. Yüzbinlerce taraftarımız var. Amatöre de düşsek Süper Lig’e de çıksak bu sevda devam eder. Borçları yapanların hesap vermesi lazım. Geçmişimizi iyi tanı etmedikten sonra gelecekte de can sıkıntısı yaşarız. Sistemi sorgulamalıyız. Önce teşhisi koyup peşinde tedaviyi yapmalıyız.”

Eski Başkan Özer Kırca: “Küme düşmek bugünün sorunu değil, 10 yılı aşkın bir süredir yaşanan yönetim zaafının son noktası. Şu an yönetimdeki arkadaşlara da ‘Yönetim başarısız’ diye bir itham getiremeyiz. Ligde puan handikabımız vardı. Sportif anlamda son yıllar başarısızlıkla sonuçlandı lakin bu Karşıyaka’nın tarihi kimlik ve kişiliğine gölge düşüremez. Elbet 106 takvim geçmişinde inişler çıkışlar yaşamış bir kulübüz. Bunları yaşamayan kulüp yok. Artık kavgaları bir kenara bırakıp kulübe 4 elle sarılarak sportif anlamda değerinde olduğu yerlere taşımalıyız.
Karşıyaka dimdik ayakta. Fenarbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş da küme düşse manevi şahsiyetleri aldırmaz. Biz Kurtuluş Savaşı’nı görmüş bir abideyiz. Yıkılmayız.”  

Eski 2’nci Başkan Nazım Torbaoğlu: “Kulübümüzün geleceğini kurtarma konusunda şirketleşme dıştan bir seçeneğimiz gözükmüyor. Folkart bu konuya sıcak bakıyor. Karşıyaka koskocoman bir camiadır, küllerinden doğarak her tarafta eski günlerine dönecektir. şimdi kulüp olarak dibe vurduk fakat artık zıplama zamanımız geldi. Yeni oluşumla 2-3 ay içerisinde gelişmeler olacağını biliyor ve inanıyorum.”
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Bir Cevap Yazın

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir