Yeni Sivas Arena Stadyum İnşaatından Resimler ve Proje Haberi

SİVAS ARENA YENİ STADYUM İNŞAATININ EN SON RESİMLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kuru ve soğuk iklime göre tasarlanan stat, enerjisinin büyük bölümünü üretecek, yağmur suyunu toplayarak tasarruf yapacak.

TOKİ yetkililerinden aldığı bilgiye göre, TOKİ, stat mimarisine yeni bir boyut kazandıracak projede ihale aşamasına geldi.

Önümüzdeki günlerde yapılacak ihalenin ardından kompleks inşaatına başlanacak. TOKİ, stadı kış aylarını yoğun kar yağışı altında sert kuzey rüzgarları ile geçiren Sivas’ın kuru ve soğuk iklimine göre tasarladı. Enerji tasarrufu sağlayacak statta aynı zamanda aktif enerji üretim sistemleri de bulunacak.

Enerji tasarrufu sağlayacak

Sivas stadında kuzey cephe çift duvarlı inşa edilecek. İç cephede hava ile ısı yalıtımı sağlayacak bir alan oluşacak. Kuzeydeki alan, güney cepheye doğru yaptığı sarmal hareket ile doğal hava akışlarına izin verecek.

Sistem, kuzey rüzgarlarına kalkan oluştururken, güneyden gelen sıcak hava akımlarının stadyum içine alınmasını sağlayacak. Böylelikle bina ısıtma ve havalandırması için harcanan enerji miktarı önemli ölçüde azaltacak.

Statta güney cephede oluşturulan ve rüzgar akımlarına izin veren yarık ’S’ biçiminde oluşturularak yüzey alanı arttırıldı. Bu sayede rüzgardan daha fazla yararlanılması amaçlandı.

Enerjisinin büyük bölümünü üretecek

Stadın güneş panelleri, güneş ışınlarını dik alacak şekilde güney cephede konumlandırıldı. Yaz aylarında 10 saatlik gün ısınımı ve metrekare başına 150 wattlık enerji üreten standart bir güneş paneli ile günde 798 bin vatlık enerji üretilecek.

Bir evin günde 5 bin watt enerji tükettiği kabul edildiğinde, stadyumda üretilen enerji 160 evin harcadığı enerjiye karşılık gelecek. Stat kendi enerjisini ürüterek enerji maliyetlerini minimuma indirecek.

Stat akıllı HVAC iklimlendirmesi ile de donatılabilecek. HVAC sistemi, güneş panellerinden elde edilen enerji ile sıfır enerji politikası dahilinde işletilebilecek.

Kaynaklar İçin Teşekkürler:

http://www.olayhaber.com/haber-3237-TOK8217den-Yiidolara-akll-stat.html

https://www.facebook.com/stadyumlar

http://wowturkey.com/forum/index.php